Worldpest

Bahçe İlaçlama

İLAÇLAMA

BAHÇE İLAÇLAMA

Günümüzde hızla büyüyen mega şehirlerin başını çeken İstanbul’da tabiatın bozulan doğasıyla iç içeyiz. Her tarafı kaplayan beton ve asfalt yığınlarından kurtarabildiğimiz tek toprak parçası küçük bahçelerimizdir. Fakat her büyük şehrin daralan yaşam alanıyla ekosistemin bütün döngüsü bu küçük doğal alana yönelmiş durumdadır. Bahçelerimiz hayatta kalabilmek için, yürüyen, uçan ve kemirgen haşerelerinde istilası altındadır. Buna istinaden bahçe ilaçlama uygulaması yapılamamış ise doğal olarak bu canlıların varlığı insan sağlığı üzerinde büyük risklere yol açacaktır.

Bahçe İlaçlamanın Önemi

İnsan doğası gereği tabiatın özünde olan katıksız yaşamı özlediğinden, çim toprak ve çiçeklerle donatılmış sessiz bir ortamda dinlenmek ve huzura erişmek gibi gereksinimlere sık sık ihtiyaç duyar. Bunun içinde oturmuş olduğumuz apartman ve ya müstakil evlerin bahçe katlarında bu huzuru ararız. Fakat bu alanlarda her mevsim zararlı canlıların saldırılarına maruz kalmamız an meselesidir. Bunun için bahçe ilaçlama büyük bir öneme sahiptir. Özellikle yılan, akrep,çıyan, kene, faregiller gibi canlılar, günümüzde bir çok ölüme sebep olmuşlardır. Aileler emniyetli olduğunu düşünerek çocukların oyun için zamanlarının çoğunu bahçede geçirmesini öngörüyorken, fakat bu zararlıların saldırılarına pek çok defa uğramışlardır. Bahçede belli bir süre sonra yiyecek sıkıntısına düştükleri için apartman ortak kullanım alanlarından, dairelere ve ordan da mutfaklarımıza kadar girerler.Haşereler uğradıkları heryere yumurta bırakarak ve ya yavru doğurarark çoğalırlar. Bu nedenle bahçe ilaçlaması ile arkası kesilmeyen bu zararlılardan kesin çözüm elde etmek mümkündür.

Bahçe İlaçlama Nasıl Yapılır?

Bahçe ilaçlama, yapılacağı zaman göz önünde bulundurulması gereken haşereler için farklı insektisitleri hazırlayarak bahçe ilaçlaması için gerekli olan ilaçlama pompası, fare yem istasyonu ve diğer ilaçlama ekipmanları olan ulv makinası, atimizör vb araçları kullanarak uygulama yapılır.

*Fare ilaçlama işlemi için kemirgen kontrol istasyonları, eşit mesafelerde genellikle yirmi adımda bir aralıklarla bahçe çit kenarlarına kurulmalıdır.

Salyangoz ilaçlama işlemi için, salyangozit bahçeye tohum serper gibi abartılmadan yapılmalıdır, ve ya bir yağmur ve güneş görmeyen bir kaç bölce belirlenerek çay kaşığı ile ölçeklendirerek topluca bırakılmalıdır.

Kene ilaçlama için sıvı ilaçlar su ile seyreltilip püskürtme pompası ve diğer makinalarla alanda kuru yer kalmayacak şekilde çimlerin ıslanacağı biçimde ilaçlanmalıdır.

Yılan ilaçlama için ise (kesin bir ilacı yoktur,ancak bu husuta en iyi madde kükürttür) Kükürt bina duvar dibi ve bahçe duvarı kenarına, uygunluğuna göre iç alan veya dış alan için futbol sahasını kireç ile çizer gibi kükürt uygulanmalıdır. (Not :kükürt ve kene ilaçlaması için tulum ve çizme giyilmesi şarttır)

Sinek ilaçlama için ise seyreltilen granür ilaç bahçe bitkileri, özellikle ağaç dal ve yapraklarına, bina duvarına bir insan boyu kadar ıslatılacak kadar ilaçlanmaladır.

Diğer böcekler: Karınca İlaçlama, hamam böceği ilaçlama, akrep ilaçlama gibi bahçe ilaçlaması için ise yukarıda açıklanan kene ilaçlaması gibi ilaçlama yapılmalıdır.

Bahçe İlaçlaması Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bahçe ilaçlama ne zaman yapılır diye düşündüğümüzde, dışarıda günlük karşılaştığımız haşereler göz önünde bulundurularak hesap yapmak gerekir. Yazın birçok haşere gün yüzünde var iken; kış ayında ise çeşitlerin azalması olsa da fare,sıçanlar,akrep gibi diğer haşereler mevcuttur. Bunun için bahçe ilaçlaması ne zaman yapılmalıdır diye sormadan mevsimine göre önlemler alınmalıdır.

Bahçe ilaçlama Yöntemleri
Bahçe ilaçlaması, bilgi isteyen bir iş olduğundan, bilmeden ve tavsiye üzerine alınan ilaçlarla uygulama yapmak sorunu çözemeyeceği gibi ölümcül kazalarada neden olacaktır. Bahçe ilaçlama için Sağlık Bakanlığı onaylı profesyonel ilaçlama şirketi ile görüşerek yardım almak en doğru seçimdir. Daha çok bilgi ve bahçenize ücretsiz keşif istemek için lütfen iletişim kısmından uzman kadromuzla 7/24 irtibata geçiniz. Yılan ilaçlama makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Acil Destek

Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?