Worldpest

KARASİNEK

Karasinek uçkun familyasının en kalabalık ve yaşam alanları en yaygın olanıdır. Dünya üzerinde 15 derece sıcaklık ve üzeri olan hemen hemen her yerde yaşarlar. Daha çok hayvansal atık ve hayvansal gıdalardan beslenirler. Ahır gübresinde ki yeterli miktarda bakteri ve besin kaynağı bulunmasından dolayı bu gibi çevrelerde sıkça görülmektedir. Üreme şekilleri ise, yumurtaları besin ve nem alanının yeterli miktarda olduğu yerlere bırakarak üremektedir. Anne tarafından bırakılan yumurtalar 24 saat içerisinde açılarak larvaların hareketliliği ile devam eder ve larvalar sıvı halde olan besinlerin yardımı ile pupa evrelerine geçiş sağlarlar böylelikle yaklaşık iki hafta sonra ergin bir hal almaya başlarlar.

KARASİNEK İLAÇLAMA

Karasinek ilaçlama işlemine başlamadan önce çevre analizi yapmakta fayda vardır. Yaşadığınız alanlarda açıkta olan hayvan gübreleri, çöp yığınları, ev içinde açıkta kalan hayvansal gıdalar (süt ve süt ürünleri), şeker  ve şekerli mamuller varise öncelikle bunları kontrol altına almalı sonra da ilaçlama yapılmalıdır. Hayvan gübrelerinin olduğu alanlara gübre üzerine sinek larvasiti ilaçlama pompası ile püskürterek olan yumurta ve oluşacak larvaların gelişimini gerileterek yeni üyelerin doğmamasını sağlamak gereklidir. Daha sonrasında ise evde açıkta kalan tatlı ve süt ürünlerini tamamıyla kontrol altına almak gerekir. Bunlar kontrol edildikten sonra aşağıda sıralayacağımız yöntemler dahilinde ilaçlama yapabilirsiniz.

SİNEK İLACI NASIL YAPILIR

Başta belirtmek gerekirse, kesinlikle kocakarı tabiri ile sinek ilaçları üretmek hiçbir zaman fayda sağlamayacaktır. Bunun için bu gibi girişimlere gerek yoktur. Zaten dev ilaç firmaları bu alanda akıllara hayret verecek ve sinek ilaçlaması yapıldıktan beş dakika sonrasında  etkisini gösterecek birinci sınıf sinek ilaçları yapmışlar. Sinek ilacı nasıl yapılır sorusundan  ziyade, sinek ilaçlama nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabını bulmak daha makuldür.

SİNEK İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

Sinek ilacını granül ve ya saf sıvı halinden ambalaj miktarının istediği kadarıyla su ile çözeltisini sağlayacak bir kap içinde karıştırıp çalkalayarak ilaçlama pompasına doldurduktan sonra, günün en erken ve ya akşam karanlığa yakın zaman dilimlerinde sinek probleminin olduğu alana püskürterek sorunu çözebiliriz. Başka türlü sinek ilaçlama yöntemleri için ise yapışkan tabakalara hormon serpiştirme ve ya hazır halde bulunan fenomen sinek tuzakları ile durumu kontrol altına almak mümkündür.

En etkili sinek ilacı

Sinek ilaçları arasında olanlar sırasıyla; agita, wg250, wp 10,ficam gibi insektisitler ergin tüm sinekler üzerinde en etkili sinek ilacı olarak  gözle görülür başarı sağlamaktadırlar. Piyasada satılan onlarca farklı sinek ilaçları içinde en etkili sinek ilacı başlığı ile yer verilmektedir.Ancak bunların sadece bir kısmı gerçek anlamda fayda sağlamaktadır.

Sivrisinek ilaçlama yazımızı okudunuz mu?

 

 

 

Karasinek İlaçlama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acil Destek

Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?