Worldpest

Zirai ilaçlama toprak altı ve toprak üstü bitkilerin; Beslenme, güçlenme, parazitlerden arındırma, verim arttırma ve sağlıklı bir görünüm kazanması için farklı metodlar ile uygun zaman dilimlerinde periyodik olarak çalışmaların tamamına zirai ilaçlama denir

Zirai İlaçlama Nasıl Yapılır

Zirai ilaçlama nasıl yapılır sorusu toprakla uğraşan tüm insanların muhakkak merak ederek yaptığı ve yapmaya çalıştığı uğrak bir iştir. Zirai ilaçlama için önemli olan iki unsur vardır.  Birincisi doğru zaman yani, zirai ilaçlama yapılacak bitkin büyüme ve ürün verme dönemlerinden önce ve ara dönemlerinde zirai ilaçlama yapılmasıdır. Bunların yanında hava şartları; rüzgar, yağmur ve güneşli havalara dikkat edilmesi gerekmektedir. İlaçlama yapılmadan önce hava durumunun en azından gelecek iki gün için yağışsız olduğunun tespitinden sonra zirai ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlamadan hemen sonra eğer yağmur yağar ise verilen emekler boşa gitmiş olacaktır. Diğer bir önemli konu ise rüzgarı hareketleri içinde bilgi sahibi olmak lazım gün içerisinde sakin havada yapılması etkili serpme ve kolay bir çalışma sağlar. Günün erken saatlerinde serin havada zirai ilaçlama yapmak serin havanın etkisi ile çalışmalarınızı hızlandırırken bunun yanında bitki üstündeki sıvı ilacın hızlı kurumasını engelleyerek, bitki enzimlerinin ilaca doymasını sağlayacaktır.  İkinci özellik ise İlaçlama yapılacak bitkinin özüne ve toprağına uygun olup olmadığına bakılmalı daha sonra ilaç hazırlama ve karışımı istenilen standartlarda, bahçe ilaçlama ekipmanları ile dozunda kullanarak uygulamak gerekir.

Zirai İlaçlama Kaç Çeşittir Yöntemleri Nelerdir

Zirai ilaçlama yöntemleri :Toz İlaçlar, su bazlı ilaçlar, suda eriyen granürler, aoresoller, yemler, emülsiyon konsantreler gibi ürünleri uygun ilaç hazırlama  alanlarında işleyerek, ekipmanlara aktarıp ilaçlama alanına götürülmelidir. Ya da ilaç dışarıda bir yerde hazırlanacak ise bunun için uygun bir alan belirlenmeli ve uygulamayı yapacak personel gözlük,eldiven, tulum, çizme ve profesyonel maske ile önlem aldıktan sonra iş güvenliği kurallarını yerine getirerek risk olasılığını en aza indirmelidir.

Zirai İlaçlama Çeşitleri

Zirai ilaçlama; bitki öncesi kompost hazırlarken karışım yapma, tohum ile birlikte serpme,var olan bitki yapraklarına ve gövdesine serpme,sıkma ve bitki gövdesi köküne nüfuz ederek gerçekleşir.

Bu işlem,

  • sıvı ilaç pompası,
  • ULV (duman ile seyreştirilerek)gaz halinde yayma
  • tohum gübresi olarak serpme
  • yem olarak belli geçitlere tuzaklama
  • sulama sistemi ile bitki köküne damıtma

Zirai İlaçlamayı Nasıl Yapabilirim

Zirai İlaçlama yukarıda belirtilen farklı metodlar ile yapılmalıdır. Zirai ilaçlar son derece zehir ve toksit içerdiğinden dolayı, bilirkişilerin dışında uygulama girişimlerinde bulunmayınız. Temas, koku ve akut yoldan alınması durumunda ülkemizde her yıl yüzlerce ölümcül kazalar ile sonuçlanmıştır. Zirai ilaçlamayı nasıl yapabilirim diye, konuyla ilgili bir uzmandan destek almanız en doğru seçenektir.

 

 

 

Zirai İlaçlama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acil Destek

Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?