Worldpest

Haşere nedir  haşerenin tanımı: İnsanlara diğer memeli, kanatlı hayvanlara ve bitkilere zarar verebilecek bütün canlılara haşere denir. Bitkiler üzerinde hasatlarımıza zarar verebilen; çekirge kurt, diğer bitki üzeri parazitler bir haşere türüdür, diğer evcil hayvanlar veya kümes hayvanlarımıza tüneyen bit, pire, kene ve diğer diğer zararlara da haşeredir. İnsanlara zarar verebilen fare, böcekler, yılan böcek alemindeki birçok canlı haşere grubunun üyesidirler. Ancak bütün böcekleri haşere diye adlandırmak yanlış olur. Mesela arı bir haşere değildir çünkü; insanlığın faydasına olan bir şeyler üretmektedir, ama insanın faydasına bir şeyler üreten ipek böceği ise fayda sağlasa da bir haşeredir. Bunun sebebi dut ağacında ki yaprak ve meyvelere zarar vermektedir.

Haşere nasıl oluşur

Bu tanımdan yola çıkarak kesin bir sonuca ulaşmak oldukça zordur çünkü; doğa üreten, doğuran ve koruyandır. Bir farenin nasıl oluştuğu bilim dünyasında onlarca tez ve birbirine çürüten yasalarla doludur. Buradan kesin bir sonuç almak pek mümkün değildir ancak; bulunduğunuz bölgeye bir haşere nasıl girebilir ve oradan nasıl oluşur tartışmalarını yapmak sizi bir sonuca götürebilir. Burada neden-sonuç ilişkisi göz önünde bulundurulmalıdır. İnsanlar üzerinde yola çıkacak olursak bit üzerinden konuşabiliriz. İnsanlığın varoluşundan ve geçmişte bıraktığımız son 20 yıla kadar dünya genelinde ve ülkemizde pek yaygın bulunan insan üzeri bir asalak türü olan bitlerden yola çıkabiliriz
Günümüzde ise, toplu yaşam alanlarında karşılaşılan bir durumdur daha çok okul, yurt ve diğer ortak yaşam alanlarında temizliklerine dikkat etmeyen birilerinde oluşan bu parazitler, öncelikli sirke ile tanımlanmaktadır. Yağlanan saçlar, yıkanmayan vücut, temizlenmeyen yataklar bunlar bu parazitlerin oluşumu ile bit üremesini gerçekleştirmektedir. Evimizde tatile giderken unutmuş olduğumuz bir yemek, döndüğümüzde çürümüş, kokmuş, kurtlanmış, böceklenmiş olarak karşımızda duracaktır. Daha çok hanımlar bu konuya dikkat etmişlerdir, mutfak dolaplarında veya kilerler de kuru gıdaların bulunmuş olduğu baklagil türlerinde bir kurtlanma ve böceklenme görülebilir, yani ambalajları sıkı yapılmadan gevşek bırakılmış kapaklar veya ağzı açık kalmış ürün paketlerinde hava alması durumunda oluşan bir bozulma ve bozulmanın sonucunda kurtlanma daha sonra bu kurt tırtıl halini alarak kanatlanıp bir kelebek halinde, mutfakta ve evin diğer bölümlerinde lamba etrafında uçuşarak dönebilir. Bu kelebek türünün adı aslında güve dir kelebeklerle yakın akrabadır.

Haşere den nasıl kurtulurum

Bütün canlılar yaşamını sürdürebilmek için beslenmek zorundadırlar. Haşere avlayıcılık ve toplayıcılık ile hayatta kalabilir. Bu yüzden sürekli bir keşif halinde olduklarından dolayı evimize, iş yerlerimize girebilirler bunun için girebilecek bir geçit arar dururlar, sürekli bir tehdit altında olan evlerimiz sıkı yapılmamış bir izalasyon boşluğundan kaynaklanan bir boşluk var ise orada geçebilecek bütün haşereleri evimizde görmemiz gayet normal bir durumdur, peki yerler nerelerdir ? Sineklik takılmamış pencereler, pencere kenar boşlukları kapatıldıktan sonra aralık kalan kapı ve kapı eşikleri, döşemesi iyi yapılamamış parkeler, tavan ve duvar arasında oluşabilen çatlaklar ve delik geçitler bunlara dikkat edilmelidir. Haşere kapak takılmamış havalandırma boruları veya gözenekleri büyük olan havalandırma kapakları arasından geçebilir, atık su giderlerinin bulunmuş olduğu pimaş borularının kenarlarında takılan bulaşık makinesi, çamaşır makinesi veya çeşitli tahliye borularının geçmiş olduğu yerde bulunan boşluk arası dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan birisidir. Buradan bir çok böcek evinize girebilir, bunun yanı sıra televizyon kablosu, doğalgaz, su, elektrik hortum ve borularının geçmiş olduğu alanlardaki boşluklar bu gibi yerlerden evinize haşereler kolaylıkla girebilirler. Bir de bunların yanında farklı bir yöntem de gelebilen haşereler vardır.

Örneğin;  dışarıda bırakmış olduğunuz çamaşır sepetine tutunan bir böcek, akrep keneler olabilir.  Pazar arabanızla da taşınabilir; ki bu yaşanan bir şeydir pazar arabasıyla evine akrep taşıyan bir müşterimiz büyük bir sorun yaşamıştı.

haşerelere karşı mücadele

Marketlerde büyük ambalajlı kullanım ürünlerinde getirmiş olduğunuz böcek yumurtası ile evinize haşere girebilir. Böceklerden kurtulmak için birçok çözüm vardır en önemlisi, evinizin izolasyonu yaptırmanız gerekmektedir geçitleri kapatmak ve bir uzman yalıtım personeli ile çalışarak risk alanlarını tespit etmelisiniz. Yukarıda saymış olduğumuz eksikleri tamamıyla giderdikten sonra bir ilaçlama firması ile görüşerek evinizi genel haşereye yönelik ilaçlayarak uzun bir süre risk altında olmadan Mutlu yaşayabilirsiniz. Böcek ilaçlama hakkında bilgi almak için tıklayınız

Haşere nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acil Destek

Whatsapp
1
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?